Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Miasto: Krosno

Województwo: podkarpackie

Tytuł projektu: Zaangażowani w eKrosno - Inteligentne rozwiązania systemów przetwarzania danych dla mieszkańców Krosna

Data podpisania umowy: 23.09.2019 r.

Wartość całkowita: 3 979 504,52 zł

Dotacja: 3 581 554,07 zł

Okres realizacji: 1.09.2019 r. - 31.12.2022 r.

Temat wiodący projektu: inteligentne sieci (smart grids)

Strona internetowa projektu: www.krosno.pl

Facebook: www.facebook.com

Opis projektu:

W ramach projektu miasto stworzyło inteligentną, proekologiczną i oszczędną sieć wodociągową, wykorzystującą dane pochodzące z czujników rozmieszczonych na sieci i u odbiorców, która komunikuje się nie tylko z zarządcą sieci, ale także z jej użytkownikami, uczy się swoich prawidłowych rozbiorów wody, sama ocenia stopień zagrożenia i zgłasza anomalie.

Pogłębiona analiza problemów funkcjonowania miejskiej sieci wodociągowej pozwoliła na opracowanie prototypu architektury wymiany danych pomiędzy systemami informatycznymi/dziedzinowymi przystosowanymi do dużego wolumenu informacji.

Pilotażowe wdrożenie integracji systemów pozwoliło zweryfikować możliwości przetwarzania danych z czujników do eBOK, co pozwoliło zaangażować w ocenę efektów projektu mieszkańców/przedsiębiorców.

Przeprowadzone zostały badania weryfikujące stan sieci wodociągowej na podstawie danych z czujników na sieci i u odbiorców w oparciu o metodologię IWA, której wynikiem był zbiór rekomendacji działań służących poprawie jakości dostaw wody mieszkańcom Krosna.

Opracowana została metodyka wyszukiwania niewidocznych na powierzchni awarii sieci wodociągowej na podstawie danych z sieci i poszczególnych odbiorców, metodyka ograniczania strat wody w sieci wodociągowej wraz z rekomendacją optymalnych narzędzi pomiarowych i informatycznych.

Utworzone zostały wzory procesów zasad działania Centralnej Dyspozytorni Wodociągowej.

Przygotowane zostały także wzory systemów monitoringu sieci wodociągowej, obiektów technicznych MPGK (SUW, hydrofornie), odbiorców masowych (fabryki, budynki wielolokalowe) oraz odbiorców indywidualnych, dzięki którym ustalono jakie dane należy zbierać z poszczególnych punktów i z jaką częstotliwością.

Na podstawie zebranych danych, powstały zasady systemu zdalnego odczytu wodomierzy, optymalne profile progów wycieku dla poszczególnych średnic liczników wody. Wyniki badań zostały zebrane w katalog ekspertyz technicznych i rekomendacji pomocnych we wdrożeniu w wodociągach miast średniej/dużej wielkości.