Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Miasto: Przemyśl

Województwo: podkarpackie

Tytuł projektu: Safe City - bezpieczne miasto Przemyśl jako element koncepcji Smart City

Data podpisania umowy: 12.07.2019 r.

Wartość całkowita: 1 277 931,81 zł

Dotacja: 1 150 138,63 zł

Okres realizacji: 01.07.2019 r. - 31.12.2022 r.

Temat wiodący projektu: internet rzeczy

Strona www projektu: https://smart.przemysl.eu/55773/smart-city-strona-glowna.html

 

Opis projektu:

Celem projektu było zbudowanie Inteligentnego Monitoringu Miejskiego (IMM), połączonego z systemem oświetlenia miejskiego wyposażonego w mechanizm rozdysponowania danych po różnych służbach publicznych.

Projekt zrealizowano w 3 fazach:

Faza I. Pogłębiona analiza stanu bezpieczeństwa miasta.

Pogłębiony audyt i ekspertyzy wraz z rekomendacjami były podstawowym źródłem dla opracowania szczegółowej koncepcji projektu.
Miasto stworzyło koncepcję Safe City bazującą na:

a) INTELIGENTNYM MONITOROWANIU ZDARZEŃ – system IMM posiada poszerzone możliwości monitorowania obrazu w celu zgłaszania alertów o niebezpiecznych zdarzeniach na drogach i chodnikach.

b) INTELIGENTNYM ZBIERANIU DANYCH – uzyskane dane są integrowane i analizowane z minimalnym opóźnieniem czasowym.

c) INTELIGENTNYM OŚWIETLENIU – system IMM został zintegrowany z inteligentnym energooszczędnym oświetleniem ulicznym LED z wielostopniową redukcją mocy (smart grids), którego głównym zadaniem jest podwyższenie poziomu bezpieczeństwa i optymalizacja oświetlenia zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dodatkowo przy każdej lampie jest zainstalowany beacon umożliwiający miastu przeprowadzanie gier miejskich oraz nadajnik wifi umożliwiający bezpłatne połączenie z internetem.

d) INTELIGENTNYM RUCHU – system IMM umożliwia zarządzanie i monitorowanie natężeniem ruchu pieszego i kołowego (zbierania profili ruchu), co pozwala na zbudowanie mapy natężenia ruchu i dobowych profili ruchu.

Faza II. Wypracowanie strategii komunikacji z mieszkańcami i skonsultowanie z obywatelami założeń systemu IMM, w tym jego dopasowanie do potrzeb i możliwości angażowania społeczności lokalnej. W tym celu stworzono dedykowany serwis informacyjny z możliwością konsultacji społecznych i komunikacji z mieszkańcami.

Faza III. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technicznych systemu, które zostały upowszechnione i przetestowane w ramach pilotażu. W trakcie realizacji projektu zostały opracowane dokumenty przetargowe, studia wykonalności i dokumentacja techniczna.

Główne efekty działania systemu to: poprawa bezpieczeństwa w mieście, podniesienie wydajności pracy operatorów monitoringu i efektywności monitorowania miasta, wzrost możliwości reagowania na zdarzenia w czasie rzeczywistym, poprawa efektywności energetycznej oświetlenia i redukcja zanieczyszczenia środowiska światłem.