Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Miasto: Kielce

Województwo: świętokrzyskie

Tytuł projektu: System monitorowania efektywności miasta inteligentnego w ramach audytu miejskiego

Data podpisania umowy: 23.09.2019 r.

Wartość całkowita projektu: 1.821.276,04 PLN

Kwota dotacji: 1.637.459,37 PLN

Okres realizacji: 01.08.2019 r. - 31.10.2022 r.

Obszar wiodący projektu: audyt miejski

Strona internetowa projektu: smartcity.kielce.eu 

Opis projektu:

Celem projektu było upowszechnienie idei miasta inteligentnego, poprzez monitorowanie usług i rozwoju, wprowadzenie zarządzania miastem opartego o zestandaryzowane dane i przeciwdziałanie silosowemu podejściu do wykorzystywania danych. Mieszkańcy mogą partycypować w zarządzaniu, a miasto stało się przejrzyste w swoim funkcjonowaniu.

Dzięki utworzeniu standardów inteligentnego zarządzania miastem, poprzez zestandaryzowanie procedur pozyskania aktualnych i wiarygodnych danych i analiz pod kątem jakości życia w mieście (zgodnych z normą ISO 37120, INSPIRE, spełniających wytyczne 5 star Open Data), ich udostępnienie w celu wykorzystania w tworzeniu nowych wartości publicznych i usług miejskich zwiększy zaangażowanie i zaufanie mieszkańców.

Projekt składał się z kilku etapów:

  • Identyfikacja i inwentaryzacja zbiorów danych posiadanych przez Miasto Kielce a także przez instytucje administracji publicznej oraz źródła zewnętrzne (np. organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa) oraz doprowadzenie do utworzenia referencyjnych i tematycznych baz danych.
  • Opracowanie uniwersalnej metodyki audytu miejskiego i analizy warunków życia w mieście. Metodyka uwzględnia możliwość liczenia i wizualizacji wskaźników oceniających zrównoważony rozwój i jakość życia mieszkańców. Metodyka została opracowana metodą partycypacyjno-ekspercką. Wskaźniki zaproponowane i opisane w metodyce odnoszą się także do tworzonych przez miasto strategii, programów i polityk w celu diagnozy i monitoringu skuteczności założonych działań.
  • Opracowanie uniwersalnego dla polskich miast modelu danych uwzględniającego różne dziedziny ich funkcjonowania w oparciu o zidentyfikowane i zinwentaryzowane źródła danych.
  • Opracowanie algorytmów, procesów przetwarzania danych, modeli analitycznych umożliwiających wykorzystywanie miejskich danych do wyliczania i wizualizacji wskaźników, w szczególności w odniesieniu do przestrzeni miasta.
  • Wypracowanie koncepcji funkcjonowania miejskiego Zespołu Analitycznego przełamującej silosowe myślenie i sektorową realizację zadań przez komórki organizacyjne, jednostki miasta i spółki komunalne.
  • Projekt i pilotażowe wdrożenie serwisu wymiany danych miejskich i badań naukowych lokalnych uczelni współpracujących z miastem w celu lepszego monitorowania rozwoju miasta.
  • Projekt i pilotażowe wdrożenie platformy analitycznej danych IoT wraz z pilotażowym zainstalowaniem sensorów w przestrzeni miejskich monitorujących wybrane zjawiska.
  • Projekt i pilotażowe wdrożenie serwisu i aplikacji mobilnej z wykorzystaniem crowdsourcingu, umożliwiającej pozyskiwanie danych zgłaszanych przez mieszkańców i wykorzystanie ich w zarządzaniu miastem.
  • Pilotażowe wdrożenie systemu klasy business intelligence oraz location inetelligence, zintegrowanego z Miejskim Systemem Informacji Przestrzennej i innymi systemami informatycznymi w mieście, umożliwiającego w miarę możliwości zautomatyzowaną analizę i wizualizację danych o mieście (w tym audytu miejskiego i danych IoT) w postaci interaktywnych pulpitów zarządczych i map tematycznych (dostępnych dla mieszkańców oraz decydentów online) oraz udostępnianie danych jako open data. W projektowaniu wizualizacji  zastosowano metody user experience w celu ich dostosowania do oczekiwań różnych grup odbiorców.
  • Pilotażowe wdrożenie systemu składającego się z interaktywnych stołów z ekranami dotykowymi oraz dedykowanego oprogramowania udostępniającego wyniki analiz, dane i wskaźniki miejskie podczas dyskusji publicznych i konsultacji społecznych .