Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Miasto: Rawicz

Województwo: wielkopolskie

Tytuł projektu: Pilotażowe wdrożenie inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań Human Smart City dla miasta Rawicza z uwzględnieniem założeń Strategii Zrównoważonego Rozwoju Gminy Rawicz na lata 2015-2020

Data podpisania umowy: 19.11.2020 r.

Wartość całkowita projektu: 882 819,13 PLN

Kwota dotacji: 794 177,21 PLN

Okres realizacji: 20.08.2020 r. - 31.12.2022 r.

Obszar wiodący projektu: internet rzeczy

Strona internetowa projektu: rawicz.pl

Opis projektu:

W analizie SWOT Strategii Zrównoważonego Rozwoju Gminy Rawicz na lata 2015-2020 zidentyfikowano następujące kwestie wymagające działania ze strony gminy:

I. Niewystarczająca infrastruktura monitoringu

II. Bezpieczeństwo na drogach

III. Ruch samochodowy i parkingi (znaczne obciążenie komunikacyjne centrum Rawicza)

IV. Ekologia. Edukacja ekologiczna i ochrona środowiska

V. Społeczność obywatelska (wdrażanie narzędzi informatycznych w zarządzaniu gminą wymaga współpracy z mieszkańcami, sprawia, że oddanie głosu lub wyrażenie opinii jest łatwiejsze, szybsze i efektywniejsze; zachęcanie obywateli, do dyskusji o rozwoju gminy).

W ramach projektu stworzono innowacyjny, wielowymiarowy model zarządzania miastem, oparty na danych operacyjnych z różnych warstw sensorycznych, co umożliwia podejmowanie krótko- i długoterminowych decyzji.

Projekt zaangażował technologie informacyjne i komunikacyjne: inteligentny monitoring, systemy czujników jakości powietrza, inteligentne i energooszczędne oświetlenie, integrację danych o mieście i aplikację mobilną do dwukierunkowej komunikacji „miasto-mieszkaniec".

W ramach projektu powstał Modułowy System "Bezpieczne Miasto", innowacyjny i kluczowy elementu projektu oparty na IoT – Internet of Things, jako narzędzie lepszego zarządzania miastem.

System oparto na zintegrowanej platformie, z wbudowaną inteligentną analizą danych umożliwiającą zarządzanie bezpieczeństwem w mieście.

Przeprowadzono badania pozwalające na wypracowanie rozwiązań w celu wsparcia podejmowania decyzji dot. bieżącego funkcjonowania gminy i planowania dalszego jej rozwoju. Stowrzony system informacyjny jest cyfrowym narzędziem łączącym różne dziedziny funkcjonowania gminy i jej mieszkańców.